Педагоги та соціальні працівники занепокоєні тим, що підлітки вживають енергетичні напої (далі — ЕН) типу «Burn» (бьорн), «Red bull» (ред бул). Що це за напої, чи завдають вони шкоди організму? Однозначної відповіді поки що немає. Такі напої офіційно заборонені у Франції, Данії, Норвегії (продаються тільки в аптеках, оскільки вважаються ліками).
Пропонуємо вам інформацію про енергетичні напої:
- До складу енергетичних напоїв входять амінокислоти (таурин), вуглеводи, вітаміни, екстракти трав (гуарана, мате). Вони, справді, позитивно впливають на обмін речовин, підвищують м’язовий тонус, компенсують енерговитрати, тому після прийому напою не відчувається втома, стан бадьорий.
- У кожному енергетичному напої є кофеїн, а це легальний наркотик групи психостимуляторів: своєю дією він змушує центральну нервову систему працювати швидше, використовуючи свої ресурси, підвищує кров’яний тиск, спричиняє звикання. Можливо, тому ЕН не рекомендують людям із підвищеним тиском, зі слабкою серцево-судинною системою, вагітним жінкам і дітям.
- Вплив речовин, складових ЕН, особливо, якщо вони перевищують добову дозу для людини, їх взаємодія до кінця не досліджені.
- Будь-який вітамінно-мінеральний комплекс з аптеки може замінити ті вітаміни, які є в напої.
- Напої газовані, тому всмоктуються в організм вже у роті й починають діяти досить швидко.
- У використовуваних у рекламі енергетичних напоїв фрази «окрилює», «надає сил», «заряджає енергією» не згадується про те, що в самій банці ніякої енергії немає—використовується тільки внутрішня резервна енергія організму. І, як наслідок, після дії напою (3—4 години) настає знесилення, розслаблення, нервозність. Оскільки організм витратив додаткові ресурси, повинен пройти час, щоб вони відновилися.
- Смертельна доза кофеїну для людини — 10 грам (це близько 100 чашок кави або 150 банок ЕН). В одній банці напою — від 30 до 145 міліграмів кофеїну. Для порівняння: в одній чашці міцної кави — близько 80 міліграмів кофеїну. Випивати більше 2 банок напою в день навіть виробники ЕН не радять.
- У клубах і на дискотеках трапляється змішування ЕН з алкоголем. Кофеїн підвищує тиск, а алкоголь ще більше посилює дію кофеїну. Мінімальні наслідки цього — головний біль, прискорене серцебиття. Максимальні – залежність, неконтрольована агресія, алергічні реакції тощо.
|